HSP - again!

17. srpna 2017 v 16:16 | Pythonissa |  My days
Máme tu opět článek o vysoce citlivých osobách a znovu je to reakce na pojednání z mého oblíbeného blogu - ZDE.
Určitě doporučuji si článek přečíst, ikdyž možná pro Vás bude pochopitelný i můj článek samotný bez nutnosti čtení předchozího výtvoru. Tak či tak se na výše zmíněné webové stránky určitě podívejte. Nebudete litovat.
Pro mně osobně články na toto téma znamenají hodně moc, protože...... jak jsem vysvětlovala v prvním článku - klik - dlouho jsem se neuměla zařadit a když jsem našla pojem "vysoce citlivé osoba" hned jsem se cítila kouzelně a zároveň zvláštně. Po těch letech trápení a nechápání toho, co se mnou je špatně... jsem zjistila, že nejsem sama. Nás je menšina vysoce citlivých, většina tedy normálně citlivých jedinců... jsou zde určité rozdíly. Vysoce citlivý jedinec má problém zapadnout, proč? Neustále nás okolí nechápe, kde je tedy problém? O tom je dnešní článek.
Uffff. Dneska jsem předmluvu trošilinku protááááááááááhla.

Samotný úvod článku mě detailně popisuje. Je velmi jednoduché mě rozhodit a následně je těžké vyrovnat hladinu všech emocí, které vnímám z okolního prostředí, lidí... Je velmi těžké nezareagovat impulzivně hned na místě. Vysoce citlivý člověk vnímá o hodně víc informací. Nejen z protějšku se kterým se baví, ale i z ostatních lidí okolo, z prostředí (něco jako když cítite energii v místnosti), ze zvířat... Moc věcí, moc podnětů, moc všeho.
Originál na který reaguji mi úplně ideálně nahrál slovo "analzyovat". Jojo. V tom jsem profík.

"Přijdu, cítím, vidím, slyším, zhodnotím, vím."

Těžké popisovat, co vše se dá poznat z aktuálních emocí člověka... vnímáte totiž i předchozí emoce, celou jakousi energii člověka nebo auru, chcete-li.

"Pocity mohou být strašně nádherné, ale i neskutečně bolestivé a kruté."

💫 Ne vždy svým pocitům rozumíme.
Ano! Proto se ze všech svých sil snažím vzít si čas a odstup a nad problémem se zamyslet. Je pravdou, jak samotný článek uvadí není těžké mě rozhodit. Možná nevinná poznámka pro ostatní, jenže mě to srazí k zemi. Jenže vím, co cítím a proč... ikdyž to neumím třeba vysvětlit.

💫 Často cítíme to, co ostatní popírají.
Jo! To taky a to mi vadí hodně moc. Neumím reagovat, když víte, že člověk něco cítí a on Vám to do očí popře...
Tento bod se trochu opakuje úsek, který už jsem si krapet nakousla a myslím tu část, kde se snažím vysvětlit, kolik různých emocí můžete vnímat z člověka. Ono totiž vnímáte i tu minulost. Ne, že byste věděli přímo, ale tušíte tu clonu zatím... emoce a pocity z minulosti, rány, stesky i radosti zůstávají vepsané... nevím kde. Ale jsou tam, tím si jsem jistá.

💫 Naší specialitou je analyzování.
:D Miluju toto téma, opravdu a upřímně. Myslím, že trhnu rekord v nejdelším článku. (promiň, Martinko)
Ano, jak jen to uvést na pravou míru. Milionkrát jsem popisovala, že sice vnímáme emoce, ale netušíme takový ten pravý důvod zatím. Můžeme se ho domnívat a obávám se, že mě to i baví analyzovat, nicméně... je to zbytečné. Pravdu ví jenom majitel oněch emocí a ten nám nemusí sdělit pravdu. Ovšem... pocity se nedají zatajit. Ani kdybyste se hodně snažili před vysoce citlivým člověk emoce neschováte... ale v mém předchozím článku jsem zmiňovala, že se to dá určitým způsobem oklamat. Způsobem, kterému zatím nerozumím, ale jednou určitě budu.

💫 Máme své spouštěcí mechanismy.
Vysoce citlivý člověk vnímá emoce více jak ostatní. Prožíváme hlouběji... a někdy ani nechceme, věřte mi.

Jaké mohou být mechanismy:

Násilí
Nespravedlnost
Odmítnutí
Samota
Pocit vyřazení
Výsměch
Narážka na nějakou součást minulosti
...

💫 Únava snižuje naši schopnost obrany.
Tohle mohu jen potvrdit. Přesně tak. Pokud jsem v pohodě je menší pravděpodobnost, že se něčím rozhodit nechám, přinejmenším v mém případě se v takové situaci umím i bránit. Na základě vjemů z okolí vyhodnotím situaci a umím zareagovat jak je třeba. Ale pokud jsem unavená a okolí je ne úplně vyrovnané, nejsou podmínky k tomu cítit se fajn, jelikož to nikdo neulehčuje... pak každá narážka, slovo, věta... jak jsem se cítila... zůstává v hlavě... a analyzuje se později... vyhodnocuje... nejlepší jsou momenty, kdy se třeba lidi baví přímo o mě a já je sice neslyším, jsou nenápadní, ani na mou osobu nijak nezírají... jenže já vím o čem se baví. Následně to ve mě zůstane a když za mnou ten člověk následně přijde, mile se usměje a řekne: "Ahoj, jak se máš?"... nehodili byste po něm aspoň ovladač nebo něco většího?

💫 Ve chvíli, kdy bychom měli brzdit, naopak přidáváme plyn.
Můj problém. Trochu se ženu do extrémů, jestli je ve mne nějaký uragán emocí... musím se krotit.

💫 Oplýváme velmi bujnou fantazií a představivostí a v myšlenkách někdy zacházíme příliš daleko.
Souhlas.
Je to určitě vyčerpávající.

💫 Neumíme třídit vjemy.
Klasika. Občas, když se cítím hrozně, nevím, jestli je něco v nepořádku se mnou, s kolegou, se spolubydlícím, se psem od souseda nebo s celým světem.

Děkuji všem za pozornost, jsem na článek celkem pyšná a hrozně moc doufám, že se i Vám bude moc líbit.
Zatím se loučím,
užívejte dne
s láskou
Vaše

Pythonissa
 


Anketa

Věříš, že padající hvězda plní přání? ✨

Ano. 😊
Ne. 😁

Komentáře

1 MorphoKeiji MorphoKeiji | Web | 23. srpna 2017 v 8:33 | Reagovat

Taky jsem se "zaškatulkovala" do HSP a vlastně jsem i tebe našla přes tento výraz.
Největší "bolest", kterou mi to způsobovalo (a minulý čas vlastně není ještě úplně správně), bylo, že jsem se nedokázala ovládat. Vyjela jsem na přítele za sebemenší zvýšení hlasu ("proč na mě řveš?" :D), chytala se každýho blbýho slovíčka ("tak já si mám udělat čaj sama, jo? mám jít i žít sama?" :D) a další blbosti, které se sčítaly a byly prostě ale naprosto zbytečné a často se divím, že ten muž se mnou ještě furt je. Ať jsem se snažila jak jsem chtěla, většinou to nešlo zastavit a ovládnout a já vyhrkla nějakou takovou blbost dřív, než bych se nad tím zamyslela. Doteď to není "vyléčené", ale alespoň jsem se konečně mohla zařadit, zjistit, proč to dělám a že to není jen to, že jsem prostě vadná a debil. A pomalu se snad ptačími krůčky posouvám kupředu za nějakou sebekontrolou... takže HSP téma je něco, co opravdu mění životy. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama